Hubnutí a kouření – nejznámější mýty a fakta

Hubnutí a kouřeníSpousta kuřáků upozorňuje své okolí na obavy z nárůstu tělesné hmotnosti, které jsou častou výmluvou, proč nemohou nebo nechtějí přestat kouřit. Často se však jedná pouze o jejich vlastní pohodlnost a neschopnost přizpůsobit svému rozhodnutí životní styl a způsob stravování. Připravili jsme pro vás tento článek, jehož součástí budou nejznámějších mýty a fakta týkající se problematiky hubnutí a kouření, na které jste v této souvislosti možná narazili i vy sami a nevěděli, jak se jednotlivými informacemi vypořádat.

Mýtus č. 1 – cigareta mi pomáhá hubnout

Víte, jak vypadá typická kuřákova snídaně? Cigareta a káva. Řada osob tvrdí, že jim kouření pomohlo s výraznou redukcí váhy. To sice může být pravda, nicméně za touto redukcí váhy (jež často nebývá až tak výrazná, jak kuřáci prezentují) stojí mnoho nebezpečných komplikací, které mohou začínat respiračními onemocněními a končit tolik obávanou rakovinou. Nikotin v cigaretách skutečně snižuje chuť k jídlu a při kouření je srdeční tep kuřáka zrychlený zhruba o 20 úderů za minutu. To vede k rychlejšímu metabolismu a efektivnějšímu spalování přijatých kalorií. Ovšem i zde se platí vysoká daň v podobě zničeného zdraví a dalších nepříjemných komplikací, jež mohou vést i k předčasnému konci života.

Mýtus č. 2 – přestanu kouřit, ztloustnu

To může být pravda a nemusí. Pokud s poslední cigaretou nezměníte svůj život od základu, můžete skutečně nějaké to kilo přibrat a navíc se ke kouření opětovně vrátit. Při odvykání je nezbytně nutná silná vůle, stejně jako dostatečná motivace. Zkuste omezit kouření s pomocí elektronické cigarety, u které budete postupně snižovat dávky nikotinu obsažené v e-liquidu, až na jeho nulovou úroveň. Zároveň zaměstnejte svůj mozek i tělo a vsaďte třeba na nějakou sportovní aktivitu. Upravte také své stravovací návyky a zařaďte do svého jídelníčku zdravé potraviny, jež vašemu „zhuntovanému“ tělu dodají potřebné vitamíny, živiny, minerály a další látky nezbytné pro jeho správnou funkci.

Komentáře


Reklamní blok
Nákup pro zdraví