Koloběžka – dopravní prostředek, zábava i sportovní trénink

Už více než 100 let je tento dopravní prostředek součástí našich životů. Milují ho děti, dospívající i dospělí, slouží k zábavě i ke sportování na všech výkonnostních úrovních. V nabídce najdeme kousek pro každého od nejmenších modelů s kolečky, jako jsou na inline bruslích, po ty největší, které mají kola skoro jako bicykly. Ještě jste nepodlehli kouzlu jízdy na koloběžce? Vyzkoušejte ji a přesvědčte se o její kráse sami.

Ze života koloběžky

Přelom 19. a 20. století, předměstí velkých měst obývaná továrními dělníky. Práci mají, ale kupovat dětem nové hračky si dovolit nemohou. Děti zapojují fantazii a vznikají první koloběžky – kolečka připevněná na prknech ze starých dřevěných beden a jedno prkno, s jehož pomocí se s koloběžkou manévruje. Problémem jsou však nevyhovující materiály. Postupem času nahradila koloběžky jízdní kola, která dávala možnost pohodlnější dopravy a jednoduššího převážení tašek či jiných zavazadel. Svůj velký comeback zažila koloběžka v 90. letech minulého století, kdy se začaly jednotlivé modely vyrábět z hliníku a nafukovacích kol, jaké známe z bicyklů. Od té doby se toho mnoho změnilo.

Koloběžka současnosti

Dnes je koloběžka zábavou i součástí tréninku sportovců, jízdu na ní si může užít téměř každý člověk, když zvolí správné tempo, a pro nejednoho jde o skvělý dopravní prostředek – obyvatelé velkoměst, kteří se ráno potřebují dostat včas do práce, ale kolony aut se ne a ne pohnout, by mohli vyprávět. Moderní koloběžka je lehká, geometricky propracovaná a snadno ovladatelná. Jízda na ní je skutečný zážitek.

Na koloběžce ke krásné postavě i za zdravím

Kromě praktických důvodů, jako je snadná doprava a jiné, si mnoho lidí koloběžku oblíbilo i proto, že pohyb na ní je zdravý a ideální pro každého, kdo se snaží zhubnout nebo si zlepšit fyzickou kondici. Výdej energie je při jízdě na koloběžce až o 30 % vyšší než při jízdě na kole, při pohybu pracuje většina svalových partií v těle a jsou to především záda, která za takové cvičení člověku poděkují. Navíc při jízdě nedochází k žádným otřesům, takže si ušetříme klouby, na rozdíl třeba od běhu.

Vyzkoušejte jízdu na moderní koloběžce a oživte repertoár svých fyzických aktivit. Uvidíte, že půjde o příjemné zpestření, které je v neposlední řadě velmi prospěšné zdraví a může hodně pomoci při systematickém hubnutí.   

Hans / Pixabay

Komentáře


Reklamní blok
Nákup pro zdraví